
Styl Loft
Kiedy w latach 50. XX wieku artyści ze Stanów Zjednoczonych zaczęli adaptować tanie poprzemysłowe hale na swoje domy, nikt nie przypuszczał, że niespełna 70 lat później lofty staną się jednymi z najbardziej ekskluzywnych i pożądanych mieszkań. A że nie każdy może pozwolić sobie na zakup prawdziwego kawałka starej fabryki, styl loftowy zaczął pojawiać się też w zwykłych mieszkaniach przyjmując wpadającą w ucho nazwę soft-loft. Ale o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi?
Wyobraź sobie wielką przemysłową halę. Dzienne światło wpada przez ogromne okna wprost na ściany z nieotynkowanych cegieł. Kiedy spojrzysz w górę, nie widzisz gładkiego sufitu, ale powierzchnię poprzecinaną belkami stropowymi, rurami i wielkimi szynami, którymi przemieszczały się niegdyś fabryczne dźwigi. Zakurzone lampy w metalowych kloszach zwisają na długich kablach. Gdzieniegdzie ciepłe światło rzuca osamotniona żarówka bez żadnej osłony…
Trend powstał przez oswajanie właśnie takich miejsc i tworzenie w nich przytulnych apartamentów.
Jakie są więc cechy stylu loftowego?
1. Przestrzeń - to, co najbardziej charakterystyczne dla stylu loftowego, to przestrzenność – czyli duże, otwarte pomieszczenia. W prawdziwych loftach, dzięki niezwykle wysokim sufitom możliwe jest utworzenie wygodnej antresoli. Bardzo często prowadzą na nią metalowe schody, które akcentują charakter pomieszczenia.
2. Cegła - nie byłoby loftowego stylu bez ceglanych elementów. Zwykle pozostawia się całe ściany z cegły w ich naturalnym, rudym kolorze lub maluje na biało bez tynkowania tak, aby pozostawić interesującą fakturę. Oba rozwiązania dają naprawdę ciekawy efekt.
3. Minimalizm - we wnętrzach, w których dominuje styl loftowy, nie znajdziesz zbędnych dodatków i bibelotów. Na ścianach mogą wisieć obrazy, ale wystawka z porcelanowymi słonikami – już niekoniecznie...
4. Kolorystyka - dominują biele i szarości ocieplone łagodną czerwienią cegieł, a także odcieniami drewnianych podłóg, stropów i mebli. Żeby jednak nie było zbyt monotonnie, często dodawane są pojedyncze kolorowe elementy w postaci obrazów, dywanów, sof czy foteli.
5. Dodatki - styl industrialny przynależy do stylu loftowego. Dlatego często w tego typu wnętrzach można zobaczyć lampy nawiązujące designem do oświetlenia fabrycznego, odkryte metalowe elementy (np. śruby, rurki), instalacje, kable czy meble z drewnianych palet.
6. Meble - Styl loftowy jest zróżnicowany pod względem umeblowania. We wnętrzach bardziej industrialnych znajdziesz metalowe szafy, witryny i gabloty. W apartamentach, które mają być bardziej przytulne, często zobaczysz klasyczne meble drewniane. W naszej ofercie możesz sobie ułatwić wyszukiwanie interesujących Cię mebli za pomocą filtra - STYL INDUSTRIALNY.